Jarosławiec -doskonały plan na udane wczasy nad Bałtykiem!

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa leżąca na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko leży między dwoma znanymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z tym, iż Jarosławiec leży na kawałeczku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj wyjątkowo czystą wodą (I klasa czystości) i plażami. Nieopodal nie ma również sporych zakładów przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do dwutysięcznego ósmego roku plaże w Jarosławcu nie należały do najatrakcyjniejszych i dominowały tu przede wszystkim odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu jednak prace polegające na poszerzeniu i zabezpieczeniu plaży, a także przywieziono dziesięć tysięcy metrów sześciennych piasku pochodzącego z Ustki. Wielu zapewne zainteresuje spore prawdopodobieństwo znalezienia tutaj przepięknych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z m.in. sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Piękną częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości dwóch kilometrów i wysokości dobiegającej do 20 m, a także wydmy porośnięte przez drzewa iglaste i z nieczęsto spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach jest bardzo dużo punktów widokowych, z których rozciąga się przecudowna panorama wybrzeża morskiego. Znaczną popularnością cieszą się także przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej interesującym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z tysiąc osiemset dwudziestego dziewiątego roku o wysokości 33,3 m. Latarnia jest uprzystępniona do zwiedzania i stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w okolicy. Ciekawymi obiektami w Jarosławcu są też zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, obecnie restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu czaru dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu występuje także niewielka przystań, z której w niedługie rejsy wyruszają łodzie turystyczne.

Czy prezentowany materiał Cię zafascynował? W takim razie sprawdź inny polecany serwis przerywacz kierunkowskazów, który także ma absorbujące informacje.

Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Różnokolorowe kutry rybackie stanowią nierozłączny, fantastyczny element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można też kupić ledwo co złowioną rybę.

Znaczną atrakcją Jarosławca jest park wodny umiejscowiony przy sanatorium Panorama Morska i trzysta pięćdziesiąt metrów od morza Bałtyckiego. Kompleks mieści się pod gołym niebem i działa od maja do września. W aquaparku są trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen wielofunkcyjny – sprawdź tu. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj ogrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się też SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu są organizowane liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najbardziej znanych należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przebiegają dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości około dwadzieścia osiem kilometrów przebiegająca przez poligon wojskowy, na którym nieraz mają miejsca ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około dwudziestu kilometrów i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się również dwa cudne jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.