Przyjście na świat dziecka to cudny dzień i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego

Kilka lat temu obywatelki tego kraju wywalczyły sobie, by ich urlop wychowawczy trwał 12 miesięcy.
Niejedna mama potwierdzi, że pierwszy rok berbecia bywa najważniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to czas, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości oraz obecności. I nie chodzi tylko o mleko czy pilnowanie, ale o tworzenie się silnej więzi, która może zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama rozmyśla już tylko o swym skarbie, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym.

Bardzo nam miło, że poświęciłeś swój czas, żeby przeglądnąć ten artykuł. Jeżeli czujesz ochotę na inne, to kliknij link branża chemiczna i przejdź do kolejnej strony.

Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, by zdawać sobie sprawę z tego, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, wielki wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego brzdąca. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tych wynagrodzeń, ale nie może być również niższa aniżeli 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które wynosi obecnie 2250 zł. Więc w najczarniejszym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże pieniądze, ale mało która kobieta teraz zarabia najniższą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dodać tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez trudności dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dziś możemy też liczyć na dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.