Jak wybrać biuro rachunkowe?

Złożoność problemów podatkowych powoduje, iż dużo przedsiębiorców zleca poprowadzenie księgowości biurom rachunkowym. Na co kierować uwagę wybierając takie biuro?

kwota

Autor: HazteOir.org
Źródło: http://www.flickr.com
Tradycyjnie pojmowana rachunkowość, jest to prowadzenie ewidencji dla celów skarbowych, dla przykładu księgi podatkowej przychodów i rozchodów jak też archiwizowanie potrzebnych dokumentów.

Jeżeli zaciekawił Cię ten tekst, zobacz ten link – to bez dwóch zdań świetne omówienie tego tematu. Obowiązkowo to zobacz!

Tego rodzaju dokumentacja musi składowana być do chwili przedawnienia się zobowiązań w stosunku do urzędu skarbowego (tzn. przez następne pięć lat podatkowych). Jednakże w praktyce, usługi biur księgowych nierzadko wykraczają poza obszar tradycyjnie pojmowanej rachunkowości. Presja konkurencji rynkowej powoduje, iż w propozycji takich przedsiębiorstw coraz to częściej pojawiają się również takie pozycje: szeroki zakres doradztwa (zakładanie firmy, optymalizacja wydatków, wybór rodzaju opodatkowania). Jeśli chodzi o Olsztyn biuro rachunkowe posiada ono w swojej ofercie także reprezentowanie przedsiębiorcy w toczących się postępowaniach fiskalnych, korygowanie błędów, które popełnione zostały przez inne biura bądź samodzielnie rozliczającego się podatnika, etc.

olsztyn biuro rachunkowe

Autor: The Forests Dialogue
Źródło: http://www.flickr.com
Po wybraniu biura rachunkowego, powinno się spisać umowę o świadczenie usług rachunkowych jak też sygnować odpowiednie upoważnienia, które upoważnią biuro np. do składania deklaracji w imieniu przedsiębiorcy lub reprezentowania go przed różnymi urzędami.

Przeważnie na zleceniodawcy ciąży przymus poinformowania urzędów o tym kto odpowiedzialny jest za jego księgowość oraz w którym miejscu jest archiwizowana dokumentacja. Owe informacje powinny się znaleźć we wniosku CEIDG-1. Niektóre biura rachunkowe dopełniają jednak tej czynności za klienta na podstawie stosownego pełnomocnictwa.