Co w wypadku firmy jest przychodem oraz w którym momencie on powstaje?

W ekonomii funkcjonuje dużo pojęć a jednym z nich może być przykładowo przychód. Jest to oczywiście całkowita liczba sprzedanych produktów, dóbr i świadczonych usług netto (po odliczeniu podatku VAT) w danym okresie rozliczeniowym.
To musi wiedzieć każdy przedsiębiorca.

przychody

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak prawidłowe ustalenie tego, co stanowi przychód w firmie i kiedy faktycznie on jest tworzony, jest strategiczną sprawą do prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej. Chodzi naturalnie o uczciwe rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego. Dla sprecyzowania – dochodem są przychody zmniejszone o koszty ich uzyskania. Innymi słowy, jeżeli prowadzimy firmę utrzymującą ogrody to pieniądze, które przeznaczyliśmy na paliwo do kosiarki są kosztem uzyskania przychodu. Z tego też powodu ogólnie rzecz ujmując, właściciel działalności, który nie tylko zna, ale również stosuje się to takiej Zasady, nie musi się o nic obawiać w czasie możliwej kontroli pracownika Urzędu Skarbowego.

Jeżeli myślisz, że ten materiał jest godny uwagi, to co stwierdzisz, kiedy poznasz więcej wiadomości z tego źródła (https://raj-international.net/ekspertyza-przeciwpozarowa/)?. Zwyczajnie kliknij tutaj i sprawdź.

W przypadku firmy jej dochód to, jak to było stwierdzone wyżej, wartość sprzedanych świadczeń lub towarów, z kolei moment jego powstania to chwila wydania towaru albo wykonania jakiejś usługi.

etykietki z przecenami

Źródło: freepik.com
W rzeczywistości jednak czasami bywa tak, że przedsiębiorca otrzymuje należność wcześniej albo później niż dzień przekazania towaru. Podatek od dochodów trzeba jednak płacić cyklicznie co miesiąc albo co kwartał, niezależnie od daty rzeczywistego uzyskania zapłaty. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby bez błędów umieć przeliczyć wartość podatku za określony okres rozliczeniowy.

Art. 14 (ustęp 1 ustawy o PIT) stanowi, że przychody z prowadzonej firmy, to kwoty należne, także jeżeli przedsiębiorca w praktyce jeszcze nie dostał zapłaty za sprzedany towar lub wykonane usługi.