Chętnie polecane atrakcje Warmii i Mazur

Teren Warmii i Mazur często określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, aczkolwiek jest on w większym stopniu bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na terenie Warmii i Mazur doliczono się coś koło 2000 jezior. Ich charakterystyczne położenie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie niepowtarzalnej natury spowodował, że zrobiono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie należy zarezerwować 10 dni. Podkreślić warto fakt, że w regionie znajduje się najogromniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

Jezioro, Mazury

Autor: evoonia
Źródło: http://www.flickr.com
W trakcie podróży kajakiem będziemy płynąć nie jedynie przez jeziora, lecz również przez liczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi wyjątkowo zróżnicowane systemy dróg wodnych, w tym między innymi Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy również szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest także prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków a także wędkarzy.

Mazury i Warmia zaciekawiają nie jedynie wielbicieli sportów wodnych, lecz też sympatyków narciarstwa. Mogą oni korzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Ogromnym plusem Warmii i Mazur oprócz urozmaiconej sieci wodnej są plusy przyrodniczo – krajobrazowe. Znajduje się tu bogata flora i fauna, a także rozległe kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i część Puszczy Romnickiej. O unikatowości tutejszej natury świadczy fakt, że w rejonie warmińsko – mazurskim zrobiono najpotężniejszy w Polsce teren strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj stu dwóch rezerwatów przyrody, sześciu parków krajobrazowych a także ponad 2200 pomników przyrody. Wielbiciele świata zwierząt muszą obowiązkowo zobaczyć dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Kosewo, gdzie mieści się ferma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki zbliżone do dziewiczych. Żyją tu jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie (sprawdź kamizelki jeździeckie) Przewalskiego. W Kadzidłowie z kolei znajduje się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, a także bardzo dużo ptactwa.

Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest częstokrotnie „miastem na jeziorach”, albowiem w jego granicach administracyjnych leży 15 jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna można zaliczyć: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się ważnym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Krainy Tysiąca Jezior znajduje się mnóstwo innych wspaniałych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych a także miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Niejedną osobę, która odpoczywa w Mikołajkach, oczarowują nastrojowe uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie rozgrywa się tutaj głównie na deptaku biegnącym wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach odbywają się regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to niemniej jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się rewelacyjne, letnie festiwale muzyczne. Warto udać się również do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” a także na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W rejonie warmińsko – mazurskim swą obecność wyraziście zaznaczyli Krzyżacy, zostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte odwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Bardzo dużą atrakcją historyczną są również grunwaldzkie pola, gdzie w tysiąc dziewięćset czternastym roku wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, osiągnęły spektakularne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, 15 lipca organizowana jest tutaj inscenizacja wielkiej batalii, na którą przybywają bractwa rycerskie z całej Europy i niezliczone zastępy widzów. Miłośników dziejów Drugiej Wojny Światowej na pewno zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie zlokalizowany jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Krainy Wielkich Jezior jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, nazywane Częstochową Północy. Trzeba też odwiedzić klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego rodzaju wyznania w naszym kraju.

***
Całkowitą ofertę na wypoczynek dwa tysiące piętnaście na Mazurach można odnależć w serwisie Ruszajwpolske.pl albo klikając na niżej zamieszczone linki:
– noclegi Mazurach
– kwatery mazury
– agroturystyka Mazury