Podstawowy obowiązek wszystkich podatników, czyli jak odpowiednio wypełnić roczne zeznanie.

Praktycznie każdy, kto legalnie zarabia w naszym kraju musi raz do roku wypełnić przykry obowiązek wobec urzędu skarbowego, czyli wypełnić pit i opłacić podatki. Jeżeli się normalnie pracuje czy prowadzi swoją firmę, to teoretycznie nie powinno się nic dopłacać, ponieważ wszystkie zaliczki trzeba przelewać w ciągu roku.

Jeżeli się korzysta z różnych odliczeń, to można nawet dostać zwrot nadpłaconego podatku, jaki można będzie odebrać po wypełnieniu zeznania. Natomiast jeśli ktoś nie dopilnował tej powinności albo uzyskał przychody z innych źródeł, to niekiedy może się okazać, że po rozliczeniu wszystkiego będzie jednak jakaś kwota do zapłacenia. Ustawa określa czas na ostateczne dopełnienie tego obowiązku na końcówkę kwietnia, a jeżeli będzie to wypadać to w wolny dzień, to na następny dzień roboczy. Jest to nieprzekraczalny termin, a niewywiązanie się z obowiązku przedstawienia zeznania może się skończyć koniecznością wyjaśniania tego przed urzędnikami, a przeważnie także jakąś karą finansową.

Jeżeli po przestudiowaniu prezentowanego tekstu będziesz pragnął zgłębić dane na omawiany wątek, to pomocne omówienie bardzo Ci może pomóc – kliknij i zobacz!

Rozlicz samodzielnie pity – dowiedz się więcej.

Dokumenty

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Deklarację wypełnić można samodzielnie, a można również przekazać to jakiemuś biuru rachunkowemu. Tak naprawdę policzenie należnych zobowiązań podatkowych nie należy do jakiś trudnych rzeczy, szczególnie że współcześnie można skorzystać z wielu programów, pomagających w tym procesie. Jeśli ktoś używa tego typu narzędzi, to jego praca najczęściej sprowadzi się do podania danych personalnych i kwot, które podano na pitach od pracodawcy urząd skarbowy online.

Jeśli będą jakieś odliczenia od dochodu czy podatek, to również trzeba je podać, po czym program pit sam policzy wysokość podatku, jaki powinien być zapłacony na konto urzędu skarbowego. Tego typu programy przeważnie mają możliwość drukowania deklaracji, którą wystarczy później podpisać i dostarczyć do urzędu. Można też ją przepisać na czysty formularz, uważając jedynie żeby się nie pomylić, a można również przesłać elektronicznie. Ta ostatnia forma jest coraz bardziej popularna, bo wszystko da się zrobić z domu, bez potrzeby jeżdżenia po urzędach czy wysyłania listu.