Freelancer programista

Freelancer programista ma dobrze. Nie mają obowiązku zakładać niewygodnych garniturów. Nie mają nakazu zrywać się skoro świt i dojeżdżać do pracy. Zarabiając jako wolny informatyk samemu określają sobie godziny zaczęcia i zakończenia pracy. Można siedzieć bez spodni przed komputerem, nie zwracając uwagi na żadne konwencje. Nikt nie kontroluje, nie wydaje poleceń. Introwertycy oczywiście chwalą sobie brak styczności z nieznanymi osobami. Wszystko wygląda kolorowo. Ale czy na pewno? Jakie problemy dostrzegają informatycy pracujący jako freelancerzy?

internet

Autor: TwojaBateria.pl
Źródło: TwojaBateria.pl

Programista, który chce programować na kontrakcie powinien wiedzieć kilka ważnych spraw. Wielką wadą wolnego rodzaju pracy okazuje się umowa. Tu używane są jej 2 warianty – umowa zlecenie i o dzieło. Nieszczęśliwie, w Polsce jedynie etat gwarantuje pełne składki na NFZ i ZUS. Umowa o wykonanie dzieła nie daje takich składek w ogóle.

Zobacz ten odnośnik, ponieważ poznasz tutaj ciekawe informacje, które zapewne Cię zainteresują – to niezwykle użyteczna witryna!

W wypadku pracy na zlecenie rodzaj zapewnianych składek różni się w zależności od miejsca pracy. Przed zdecydowaniem się na coś trzeba koniecznie wziąć ten aspekt pod uwagę. Informatyk freelancer, jeżeli napisze na zlecenie oryginalną aplikację, dostaje za to opłacalne przeliczniki rozliczenia PIT. Program jest interpretowany jako utwór, to powoduje, że 50% przychodu jest zaliczana jako koszt uzyskania.

E-handel

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Programista freelancer może po paru zleceniach uświadomić sobie, że ma za mało motywacji. To nierzadkie w sytuacji, gdy brak obok żadnego szefa, pilnującego poziom zaangażowania. Persona, która wykazuje kłopot z planowaniem swojego planu dnia nie może brać pod rozwagę takiego rodzaju zatrudnienia, ponieważ może to sprowokować sytuację niezrealizowania zamówienia.

Jak widać, są różne strony medalu. Nie zapominaj o nich, kiedy będziesz wyszukiwać anonse w rodzaju „freelancer praca w programie Java” albo „aplikacje umowa o dzieło”. Wybranie typu zatrudnienia to kluczowa decyzja. Należy skonfrontować swoje predyspozycje z światem realnym, by później nie żałować niczego.