Ubiegaj się o zwrot pieniędzy za opóźnienie lotu oraz uszkodzenie zawartości bagażu

Jeżdżąc po świecie niekiedy zdarza nam się latać samolotem. Jest to jedna z bezpieczniejszych form przemieszczania się, ale czasami przynosi ze sobą małe niedogodności – może to być opóźniony lot tudzież uszkodzenie bagażu.

bagaże

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Kiedy zdarzy się, że nasz bagaż zostanie uszkodzony lub będzie zagubiony, natychmiast należy zgłosić to odpowiedzialnym za lot jednostkom. W sytuacji uszkodzenia bagażu wymaganym warunkiem jest uzupełnienie specjalnego formularza. Gdy walizka ulegnie zniszczeniu, linie lotnicze z reguły proszą o podanie paragonu z nowej walizki i zwracają nam ten koszt. Trudniej jest, jeśli zostaną zniszczone rzeczy znajdujące się w bagażu, wtedy zwrot kosztów może odbyć się przez pokazanie paragonów z zakupionych przedmiotów. Gdy ich nie posiadamy, linie lotnicze obliczą wartość przez wagę walizki z rzeczami. Dobrze jest więc nie wozić ze sobą drogich przedmiotów, które łatwo mogą ulegać uszkodzeniu. Kiedy spotka nas odszkodowanie za odwołany lot również nam się należy.

Spóźniony bądź odwołany lot przynosi ze sobą mnóstwo straconego czasu na lotnisku, w niedogodnych warunkach. Jeżeli lot jest opóźniony przewoźnik musi zorganizować oczekującym pasażerom posiłki a także napoje na czas oczekiwania, a jeżeli trwa to parę godzin również nocleg. Jeśli w miejscu docelowym będziemy więcej niż trzy godziny po zaplanowanym przyjeździe można ubiegać się o odszkodowanie u przewoźnika. W przypadku gdy został odwołany lot odszkodowanie zostanie wypłacone bądź przewoźnik może zaoferować nam podróż (przekonaj się jakie wycieczki proponuje biuro podróży coral travel) w innym terminie.

Lotnisko

Autor: Nelson L.
Źródło: http://www.flickr.com
Odszkodowanie możemy otrzymać również, gdy oferowane zastępcze połączenie bardzo różni się od odwołanego, przykładowo w kwestii przesiadek lub też czasu przelotu. Lotniska starają się jak najlepiej zatroszczyć się o pasażerów, którzy muszą oczekiwać na spóźniony bądź zastępczy lot.

Jeśli spotyka nas sytuacja, w której zostaliśmy zmuszeni, by oczekiwać na lot, dobrze jest ubiegać się o zwrot kosztów od przewoźnika. Ważne jest jednak, żeby mieć odpowiednie uzasadnienie oraz przedstawić je możliwie jak najszybciej przewoźnikowi, tak aby można było je pozytywnie rozpatrzyć i zwrócić nam pieniądze.