Jakie istnieją rodzaje szkoleń? Jakiego rodzaju szkolenia są bardziej dla nas właściwe? Jaki mamy wybór?

Sporo osób dochodzi do takiego momentu w swojej karierze, iż nie wie, co czynić dalej. To potocznie zwane “wypalenie zawodowe” jest niekiedy bardzo poważne, bo sprawia, że ciężko nam wykonywać zadania, które wcześniej robiliśmy dość automatycznie. To też sytuacja, kiedy przerażają nas inne powinności, gdyż czujemy się przyblokowani. Jak sobie z czymś takim radzić?

Najlepszym na to sposobem będzie skorzystanie z licznych kursów, które oferują różne firmy, przykładowo bardzo powszechnie organizowane szkolenie miękkie, dzięki nim można odblokować się na nowo, aby móc osiągać nowe(zobacz etykiety samoprzylepne laboratoryjne) sukcesy.

Do wyboru istnieją różnego rodzaju szkolenia, w zależności zaś od tego, czym się zajmujemy możemy wyróżnić szkolenia miękkie oraz twarde. Do tych pierwszych zaliczyć możemy takie, które wiążą się z pracą w grupie ludzi, umiejętnością poradzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, motywowaniem siebie oraz zdobywaniem nowych klientów. Charakteryzują się przede wszystkim tym, iż poszerzają kompetencje psychologiczne osób zatrudnionych, więc pozwalają na lepsze wykonywanie pracy. Ma to wpływ jak można się domyślać na większe zyski firmy.

dwóch szkoleniowców

Autor: Open Data Institute Knowledge for Everyone
Źródło: http://www.flickr.com

Jednocześnie, ze względu na to, że firm szkoleniowych szkolących w zakresie umiejętności miękkich jest więcej aniżeli twardych, jest tu większa konkurencja. Dlatego też różne są ceny, a jakość wciąż coraz większa. Tym bardziej, że są również szkolenia dla trenerów (więcej w tym temacie), którzy wykładają na takich szkoleniach, więc prezentowana przez takie osoby jakość jest na coraz wyższym poziomie. Trenerzy więc, by sprostać wymaganiom rynku stale są zmuszeni pracować na ulepszeniem prezentacji, w taki sposób mogą ją dostosować do poziomu odbiorców, zakresu ich wiedzy i sprawowanych zadań w firmie. Na zajęciach takich wykorzystywane są najróżniejsze techniki, ćwiczenia aktywizujące, które powodują, że szkolenie wydaje się interesujące, lecz także efektywne.

Szkolenia twarde zaś skierowane są do węższego grona osób, a mają związek ze zdobywaniem określonej wiedzy merytorycznej. Najczęściej trwają dłużej, a kiedy się kończą dają uprawnienia do wykonywania nowych zadań, co poświadcza otrzymany certyfikat lub dyplom. Szkoleniowcy techniczni to często osoby, jakie posiadają bogatą oraz rozległą wiedzę. Potrafią zastosować podczas kursów ciekawe metody, jak gry symulacyjne (sprawdź tu).