Niejeden z nas zapewne pamięta wielką powódź z 1997 roku, która zniszczyła południe naszej ojczyzny

Od tej okropnej w skutkach powodzi minęło już ponad 20 lat. Trzeba się przyjrzeć, jak obecnie nasze państwo zabezpiecza się na taką ewentualność.
Na terytorium naszego państwa jest ogromna ilość rzek oraz rzeczek.

Berlin

Autor: Eli Duke
Źródło: http://www.flickr.com
spływ

Autor: Events Bali Discovery
Źródło: http://www.flickr.com
Mamy ich doprawdy dużo. W czasie wiosennych roztopów, kiedy z wyższych partii spływa ogrom wody, to nawet małe potoczki, które jeszcze przed kilkoma godzinami można było przeskoczyć, bez uprzedzenia okazują się być szybkimi oraz dużymi rzekami. Kiedy woda występuje z brzegów, to jest to potężny żywioł. Wówczas nie da się przed nią schronić. Zalewa wszystko, a ludzie w jednej chwili tracą majątki całego życia. Zatem będąc państwem narażonym na powodzie, musimy im zapobiegać, jak tylko się da. Dlatego stałym elementem naszego krajobrazu bywają już groble. Każdy z nas widział je co najmniej kilka razy w życiu, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak się nazywają. Grobla jest jednym z komponentów, które są związane z gospodarką wodną. To nasypana ziemia, która zatrzymuje wodę w stawie czy korycie rzeki. Jest ona oczywiście wyższa niż poziom wody.

Równie fascynujący artykuł umieszczony jest tu, więc odwiedź witrynę teneryfa last minute i zobacz, jakie treści tam odnajdziesz. One także Cię zaciekawią.

Może więc wytrzymać zwiększający się poziom rzek czy jezior wczesną wiosną lub po intensywnych opadach. Kolejnymi elementami tej gospodarki, które wykorzystuje się do zabezpieczenia terenu przed zalaniem, są na przykład tamy i zbiorniki retencyjne.

Tama jest już przykładowo o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcją niż groble. Buduje się je oczywiście w poprzek rzeki. Zwykle wykorzystuje się je do produkcji prądu, co jest ekologicznym rozwiązaniem.
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Bez kategorii Tagi , ,