Umowa zlecenie – na co trzeba uważać przy podpisywaniu?

Umowa zlecenie jest to jedna z umów cywilnoprawnych, nazywana też umową śmieciową, jest coraz entuzjastyczniej stosowaną formą współpracy z pracobiorcami.
Jej parafowanie niesie ze sobą – z punktu spojrzenia zatrudnionego – mnóstwo niedogodności jak też niedużo zysków.

Z punktu spojrzenia pracodawcy sytuacja jest odwrotna. Z jakiego powodu? Gdyż umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną i jako taka nie podlega kodeksowi pracy. Ów tyczy się osób zaangażowanych na podstawie umowy o pracę. Chlebodawca więc nie zapłaci za badania pracownicze osoby współdziałającej na podstawie umowy zlecenia, nie posyła jej też na instruktaże z zakresu BHP. Nie będzie musiał również prowadzić dla niego teczki osobowej ani też ewidencji czasu pracy.

Czy interesuje Cię ta problematyka? Jeśli tak to, przejrzyj serwis (https://www.tomiinstallservice.pl/jak-zaaranzowac-sklep-jubilerski/), a odnajdziesz tam mnóstwo nadzwyczajnych danych, które wciągną Cię całkowicie.

Chlebodawca zyskuje także na tym, iż zleceniobiorca nie ma prawa do urlopu . Co więcej współpracę ze zleceniobiorcą może właściwie anulować w każdej chwili, nie ambarasując się okresami wypowiedzenia. Wszystko to sprawia, iż takowa forma świadczenia pracy jest dla chlebodawców pożądana.

umowa zlecenie wzór

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Co zyskają na umowie cywilnoprawnej pracobiorcy? Dla nielicznej grupy jest to świetna okazja do dorobienia w sytuacji, gdy pracują już w jakimś miejscu na pełen etat. Umowa cywilnoprawna umożliwia im elastyczność w świadczeniu usług. Dla innych to sposobność do jakiegoś. Plusem dla pracobiorcy jest to, że pracodawca nie może nakazać wykonywania zlecenia w określonym miejscu i czasie, dlatego że jest to zapis specyficzny dla umowy o pracę, a gdyby takową chlebodawca chciał podpisać, zrobiłby to.

Formalnie zleceniodawca oczekuje jedynie, iż zlecenie będzie przeprowadzane we wskazanym czasie, więc zleceniobiorca może powierzyć jego wykonanie komuś innemu, chociaż w praktyce zdarza się to bardzo rzadko. Czasami zatem korzystniejsza dla zatrudnionego jest umowa zlecenie wzór jakiej bez kłopotu ściągniesz z internetu.