Jakie są podstawowe różnice w funkcjonowaniu działalności w Niemczech?

Dla mnóstwa polskich firm, które działają na naszym rynku, naturalnym kierunkiem postępu jest otworzenie swojego oddziału w Niemczech. Etap taki mogą także zainicjować właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej.

Płyty gambit
Osoby, które wybiorą swoją działalność w Niemczech nie będą oczywiście zmuszone do płacenia składek do ZUS, jednak muszą liczyć się z wysokimi składkami zdrowotnymi. Tyczy się to naturalnie wszystkich biznesmenów, gdyż krajowi przedsiębiorcy są obciążeni takimi samymi wymaganiami co Niemcy. Żeby otworzyć spółkę typu GbR lub tzw. Gewerbe, a zatem jednoosobową działalność, nie ma konieczności posiadania meldunku w Niemczech. Wymagane jest to, żeby firma firmy odzyskujące odszkodowania posiadała swoją centralę w tym kraju, jednak można by wypełnić ten warunek poprzez wynajęcie wirtualnego biura. Co interesujące, uruchomienie firmy typu Gewerbe może zająć jedynie kilka godzin. Ponadto w Niemczech odprowadzanie opłat na ubezpieczenie społeczne nie jest obowiązkowe, jednak konieczna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest parę razy wyższa niż w naszym kraju. Jest ona jednak zależna od wielkości dochodów.
Na pewno bardziej opłacalne dla biznesmena jest prowadzenie działalności w Niemczech, jednak warto tym samym się tam przeprowadzić. Osoby, które już to zrobiły twierdzą, że okoliczności do prowadzenia firmy są tam o wiele korzystniejsze.

Ponadto biznesmen, który założył własną działalność w Niemczech może skorzystać ze znacznie większej kwoty wolnej od podatku. W naszym kraju wynosi ona trochę ponad 3000 złotych, natomiast w Niemczech – ponad 8000 euro. Można zatem mieć wrażenie, że podatków się w Niemczech nie opłaca
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Bez kategorii Tagi , ,