Najlepszy sprzęt na wycieczkę w góry

Jeżeli naszą pasją jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka oraz przy okazji na przykład zwiedzanie jaskiń powinniśmy posiadać odpowiednio dopasowany sprzęt, który zapewni nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w trakcie wypraw.

Sprawdzony sklep górski jest w takim przypadku bezcenny. Często, o wiele zbyt często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy tracą życie na szlakach, ponieważ wychodzą w góry bez przygotowania. To nie warunki atmosferyczne i trudność szlaku są powodami tragedii. To ludzka głupota.

Polskie góry

Źródło: http://www.tatry.info/

Bo jakże w inny sposób określić wychodzenie w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji i nie mają w ogóle przyczepności na kamieniach. Albo, co zazwyczaj widać w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy jeden mokry kamień i wypadek pewny. Przy sporym szczęściu skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszym razie runięcie w przepaść. A jak określić kogoś kto wychodzi w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie zdając sobie sprawy dokąd prowadzi i jak wrócić? Albo osoby, które udają się na spacer do jaskini bez czołówki, bez kasku i nie wiedząc, że trzeba się tam poczołgać i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie potrafią odczytać oznaczeń szlaku? To nie są wymyślone historie i to nie są pojedyncze przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przyszykuj się do wyjazdu odpowiednio.

Najlepiej mieć jeden solidny sklep górski. Taki, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dobrać dobrze ekwipunek. Trzeba najpierw odwiedzić kilka miejsc, możemy także poczytać opinie w Internecie. Łatwo trafić na takie strony, wystarczy jedynie fraza „sklep górski Wrocław” wpisane w wyszukiwarkę. Kiedy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrywać, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie wolno nam myśleć o wyjściu w góry.

Pierwsza i najważniejsza sprawa to buty. Dobrze dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Powinny być pół rozmiaru większe niż te, które nosimy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach nogi zwykle puchną, a obuwie nie powinno nawet w takich sytuacjach uciskać. Naturalnie buty nie mogą być zbyt luźne, gdyż wtedy mamy pewne skręcenie stawu na pierwszym lepszym kamieniu.

Podobnie emocjonujące zagadnienia znajdują się w podobnym serwisie. Jeśli chcesz je poznać – zobacz pod linkiem (http://www.hbgdansk.pl/), który jest tu!

Miejmy na uwadze, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po śniegu. Jeśli planujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy chcemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego stworzone. Turystyczne do tego celu się nie nadają.

Jeżeli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o butach do tego celu. Tak po prawdzie, jeśli kupiliśmy wcześniej buty do wspinaczki ściankowej nie musimy kupować dodatkowej pary. Jeśli te, które mamy są sprawdzone i dobrze czujemy w nich stopnie – to wspaniale. Dobre buty na ściankę sprawdzą się także w skałach. Naturalnie, nikt nam nie broni sprawić sobie drugą parę. Może się okazać, że do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Gdy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012” na pewno trafimy na najnowsze propozycje.