W jaki sposób prowadzić biznes

Prowadzenie przedsiębiorstwa nie jest rzeczą łatwą. Najtrudniejsze w prowadzeniu biznesu może być prowadzenie ewidencji rachunkowej (przy małych firmach rozliczających się przy pomocy uproszczonych zasad realne jest samodzielne rozliczanie). Wymaga to naturalnie wiele czasu a czasami stresu, szczególnie dla debiutującego biznesmena. Razem ze podniesieniem obrotów przedsiębiorstwa konieczne będzie zaangażowanie doświadczonego rachunkowego. Przepisy nie nakładają na posiadacza takiego obowiązku, może on osobiście prowadzić pełną księgowość lecz wygodniejszą opcją jest zatrudnienie specjalisty.

Jest to szczególnie istotne jeśli przedmiotem działania firmy jest handel zagraniczny. Istnieją bowiem szczególne przepisy normujące dokumentacje takiego rodzaju sprzedaży (czytaj o fakturze wewnątrzwspólnotowej). Przykładem może być faktura wewnątrzwspólnotowa jaka jest początkiem skomplikowanych rozliczeń pomiędzy kontrahentami. Faktura wewnątrzwspólnotowa poza standardowymi elementami powinna zawierać też ponadplanowe informacje, takie jak numer VAT UE podatnika dokonującego dostawy. W wypadku kiedy przedmiotem dostawy jest samochód naprawa kluczyków samochodowych warszawa musi jeszcze obejmować informacje o dacie dopuszczenia auta do ruchu.

dokumenty

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście nie tylko handlujący na terenie WE potrzebuje księgowego. Również w przypadku innego typu działalności przydaje się księgowy, chociażby jeżeli chodzi o ulepszenie środka trwałego zaksięgowanie nowiuteńkiej maszyny może nasuwać problemów. Potrzebny będzie wówczas profesjonalista (ulepszenie środka trwałego). Księgowość – choć istotna – nie jest najważniejsza. Najbardziej istotny będzie pomysł na biznes. Nim przystąpimy do układania biznesplanu warto zastanowić się nad tym jakie będą potrzeby w przyszłości. Z danych statystycznych wypływa, że najbardziej potrzebne będą usługi z obszaru ochrony zdrowia.

Przyczyna jest prozaiczna – ludność się starzeje a gdy do tego faktu dodamy jeszcze takie zjawisko jak choroby cywilizacyjne otrzymujemy całkiem spory obszar do wyeksploatowania biznesowego ze stosunkowo sztywnym poziomem popytu. W najwyższym stopniu poszukiwanymi zawodami są rehabilitanci, pielęgniarki, opiekunki starszych osób, pracownicy społeczni (choroby cywilizacyjne). Niezłym pomysłem na biznes może być też firma w branży medycznej, proponująca produkty pomocnicze, ortopedyczne itd. Innym niezłym pomysłem jest otwarcie gabinetu dietetyka jako że jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych jest otyłość oraz współtowarzyszące jej schorzenia.