Dla wszystkich coś (w)SPAniałego – metody na zdrowie jak też urodę

Pielęgnowanie krasy jak też dbałość o zdrowie, a coraz to częściej także o dobre samopoczucie klientek a także klientów, to zadanie nowoczesnych ośrodków odnowy biologicznej. Nim jednak pospiesznie wykupimy drogi pakiet usług bądź pobyt w dowolnym ośrodku z wyrazem „SPA” w tytule albo na odwrót – skreślimy takie propozycje w przeświadczeniu, że to rozrywka dla naiwnych oraz bogaczy, sprawdźmy, co polskie SPA faktycznie mają do zaoferowania.

Basen w SPA

Autor: Lizzie Benton
Źródło: http://www.flickr.com
Określenie SPA to skrót czerpiący prawdopodobnie od łacińskiego „Sanus per aquam”, co oznacza dosłownie „zdrowy poprzez wodę”. O korzyściach płynących z mineralnych i gorących źródeł, służących zdrowiu, urodzie a także dobremu samopoczuciu, wiedzieli już dawni Rzymianie. W rzymskich termach toczyło się nie wyłącznie życie towarzyskie, ale również dyplomatyczne i biznesowe. Publiczne łaźnie rzymskie zapraszały do baseników z chłodną oraz gorącą wodą, łaźni parowych, gabinetów masażu i pokoi do relaksu. Termy działały w samym Rzymie (jak znane Termy Karakalli) jak też w granicach w szerokim zakresie pojętego imperium.

Tak jak starożytni uwielbiali wodę a także wodne zabiegi, tak późniejsze generacje miały do nadmiernej higieny duży dystans. Moda na leczenie wodą powróciła znowuż w XVIII oraz XIX wieku. Do wód, czyli kurortów korzystających z uzdrawiających właściwości mineralnych oraz gorących źródeł bądź nawet morskich fal, tłumnie ciągnęli nie wyłącznie kuracjusze gnębieni fizycznymi niedomaganiami. „Bywanie” w tych miejscach było zwyczajnie w dobrym tonie. Wypoczywać jak też pielęgnować ciało oraz ducha jeździła również elita, a z zagranicznymi kurortami współzawodniczyły krajowe: Ciechocinek oraz Nałęczów.

Obecnie miejsce dawnych sanatoriów zajęły właśnie przybierające przeróżną formę – od najnowocześniejszych salonów oraz eleganckich hoteli, po obiekty pływające na statkach – Gabinety odnowy biologicznej – doczytaj Spa. Przybytki owe proponują zabiegi poparte współczesnymi technologiami oraz czerpiące z tradycji kultur ze wszelkich szerokości geograficznych.

Czy warte swojej ceny?By skorzystać z propozycji SPA, w ogóle nie potrzeba jechać daleko. Obiekty mienione najlepsze day SPA, urban SPA czy miejskimi SPA (sprawdzony hotel SPA na Podlasiu) znajdują się w dużych miejscowościach i proponują swoje usługi stacjonarnie, bez możliwości korzystania z miejsc noclegowych. Aby odnaleźć SPA w pobliżu miejsca swego zamieszkania warto wpisać w przeglądarkę hasło: najlepsze day spa czy najlepsze solarium.

Powiązane artykuły –