Czemu powinniśmy starać się o certyfikat GOST R

Każdy kraj ma jakieś normy, certyfikaty, bez których nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Nie chodzi tu jedynie o kodeks karny, a raczej o normy związane z wyrobem niektórych produktów czy ich przetwarzania.

Wiążą się one również z tym, co na terenie danego kraju mogą robić przedsiębiorstwa z innych państw. Normy te przedstawiają, jakie warunki powinny zostać spełnione przez przedsiębiorstwa z innych państw by one sam bądź też ich produkty mogły funkcjonować na konkretnym rynku. Z tym wiąże się m.in. certyfikat gost -> certificator.eu/pl/Certification/GOST-R.html. Federacja Rosyjska stworzyła swój GOST a w krajach europejskich jest np. norma ISO. Różnice oczywiście są, ale mimo wszystko możemy powiedzieć, że są to porównywalne rozwiązania. Tak, więc jeśli chcemy podbijać swoimi produktami rynek rosyjski trzeba mieć akredytację w postaci certyfikatu GOST R.

Atest GOST R potrzebny od zaraz

Konferencja

Autor: ITU Pictures
Źródło: http://www.flickr.com

W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest jakość produktu. Nie możemy jednak firmom uwierzyć na słowo. Obecnie wszystko trzeba sprawdzić, przeliczyć, żeby mieć 100% pewność, że to, co przekazujemy klientowi jest właściwe. Tak, więc we wszystkich krajach poszczególne rzeczy muszą mieć odpowiednie atesty. Do takowych należy na przykład na obszarze Federacji Rosyjskiej certyfikat gost (czytaj więcej russian gost) (). Firmy, jak również niektóre produkty mające certyfikat GOST R mogą funkcjonować na terenie Rosji. Jest to równoznaczne z tym, że przeszły one wszystkie testy jakości oraz te dotyczące bezpieczeństwa produktu. W Polsce też przedsiębiorcy z innych państw muszą postarać się o certyfikaty, które umożliwią im działanie na naszym rynku. Otrzymanie któregoś z certyfikatów wiąże się z pewną procedurą.

Jednak duża część firm polskich ma bardzo wysokie standardy, ze względu na wymogi, panujących w naszym państwie, dlatego też otrzymanie zagranicznych certyfikatów nie jest trudne. Ale należy pamiętać, że taka certyfikacja nie jest dozgonna, co jakiś czas – konkrety są w przepisach, musimy odnowić tego typu akredytację. Bywa, że w pewnych okolicznościach akredytacja może być wycofana. Najczęściej jest to związane z chorobami zwierząt, a bywa, że z wadliwą serią produktów. Nie wspominając już o stosunkach politycznych między krajami. Dlatego musimy, wypuszczając towar na zagraniczny rynek, przewidywać nie tylko zalety, ale również minusy takiego rozwiązania.