Kontrakt menedżerski – co należy na jego temat wiedzieć?

Wielu ludzi – szczególnie stojących przed możliwością zatrudnienia w takiej formie – myśli, co to jest kontrakt menedżerski. To niewątpliwie niezwykle specyficzny sposób przyjmowania na stanowisko pracownicze, głównie z tego względu, że jest nieuregulowany przez prawo.

Zacznijmy od podstaw. Sam kontrakt jest typem umowy, zawieranej między 2 stronami. Osoba, do której należy określona działalność gospodarcza decyduje się na zatrudnienie oraz płacenie honorarium zainteresowanemu, który tą posadę ma w planie przyjąć. Oświadczenie woli dwóch stron musi być zgodne, aby umowa mogła zostać zawarta oraz spełniana. Zatrudniony musi uświadamiać sobie, iż za wszystkie popełniane przez niego błędy w związku z kierowaniem konkretnym zakładem lub przedsiębiorstwem będzie musiał przyjąć pełną odpowiedzialność. Może nawet odpowiadać całym swoim majątkiem, biorąc na siebie taką funkcję. Każda umowa powinna posiadać konkretne punkty, które należy dokładnie prześledzić oraz odnieść się do tych, co do których posiadamy jakiekolwiek wątpliwe kwestie. Na pierwszym miejscu stoją rzecz jasna obowiązki przyszłego menedżera, który powinien wiedzieć, co będzie należeć do jego zadań oraz z czego będzie rozliczany. Istotne są też uprawnienia oraz nadmieniony wyżej zakres odpowiedzialności. Tutaj należy ustalić, w jakiej formie menedżer będzie odpowiadać za czyny, jakich popełniać nie powinien. Oprócz tego warto jest zwrócić uwagę na świadczenia dodatkowe, które będą mu przysługiwać po zawarciu umowy oraz klauzule dotyczące poufności. Dzisiaj domaga się ich większa część firm funkcjonujących na rynku, szczególnie na tym poziomie zatrudnienia, więc nie bądźmy zaskoczeni. Na koniec należy jeszcze dopowiedzieć o zakazie konkurencji, a zatem posiadania działalności, która byłaby konkurencyjna wobec człowieka, który nas zatrudnia. To kompletnie niedopuszczalne, więc zawsze przestrzegajmy niniejszego przepisu, jeżeli możemy dostać kontrakt menedżerski.

Zaintrygował Cię ten artykuł i chcesz odnaleźć pokrewne informacje? Kliknij więc ten link oraz sprawdź więcej porad tutaj!

Szczegóły na kancelariaprawnajr.pl.

Teraz już masz świadomość, z czym wiąże się przyjęcie kontraktu menedżerskiego. Sprawdź drobiazgowo warunki umowy, zanim zdecydujesz się na jej podpisanie, aby potem nie żałować podjętych wyborów, tylko cieszyć się nowymi wyzwaniami i obowiązkami, które czekają w zatrudniającej cię firmie.

Opublikowano