Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas gry na giełdzie. Notowania giełdowe – aktualności z Polski oraz ze świata.

Na giełdzie znajdziemy bardzo dużo spółek. Niektóre znajdują się tam od wielu lat i w tym czasie ugruntowały sobie pewną pozycję, w taki sposób zyskały miano tak zwanych „dojnych krów”. Inne natomiast pojawiły się na giełdzie i od samego początku muszą walczyć o swoją pozycję notując zarówno gorsze, jak i lepsze wyniki. Rzeczone „dojne krowy” są tym, o czym marzy każdy gracz.

W kontekście rodzimych spółek ciężko jest mówić o prawdziwie „dojnej krowie”, aczkolwiek można wyszukać kilka spółek, które każdego roku zapewniają graczom solidny zastrzyk gotówki. Tego typu spółek powinniśmy poszukiwać pośród giełdowych gigantów lub w indeksach WIG20 i WIGDIV.

gotówka

Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com

Obecne trendy na rynku.

Według Bloomberg Commodity Index wartości surowców zeszły do najniższego poziomu od 2002 roku. Notowania giełdowe wszelkich surowców drastycznie lecą w dół, pośród tych, które dalej są dodatnie znajdziemy wyłącznie nikiel (+ 2,2%) oraz ledwie ponad granica – kakao (+ 0,1%). Wśród surowców, jakie straciły najwięcej znajdują się, m.in. cukier, pszenica, złoto (może zaciekawi cię skup złota Warszawa Targówek) i kukurydza. Patrząc na rynki surowcowe możemy odnieść wrażenie, że cały świat znajduje się na granicy recesji, czy też nawet już ją przekroczył.

Co ciekawe w związku z przyspieszającym wzrostem gospodarczym zdecydowana większość danych makroekologicznych nie daje możliwości, aby dostrzec objawy załamania gospodarczego. Co ciekawe spadek cen nastąpił w czasie z rekordowo wysokimi notowaniom akcje idea bank – zobacz akcje Idea Bank. Ostatni raz tak dużą różnicę pomiędzy kursami surowców a S&P500 obserwowaliśmy w latach 1998-99. Był to czas bańki internetowej, większość obawiała się przeniesienia całej gospodarki do Internetu, spowodowało to m.in. wyprzedaż złota przez banki za niecałe 300 USD za uncję.

Jak wyglądają trendy na rodzimej giełdzie?

stacja benzynowa

Autor: Tobias Scheck
Źródło: http://www.flickr.com

W Polsce także nie jest nudno. Akcje Orlenu osiągnęły najwyższe wyniki w historii. Niespełna rok wcześniej, w sierpniu 2014 roku, byliśmy w stanie kupić je za 36,16 zł, obecnie ceny poszybowały do kwoty 76,75 zł. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest stosunkowo niska cena ropy, dzięki czemu spółka podnosi marżę. Jak widzimy opłaca się obserwować spółki czerpiące swoje przychody z surowców, ponieważ wiele firm będzie tracić, kiedy inne będą generować rekordowe zyski.