W jaki sposób kompleksowo zarządzać swoją firmą przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania

Nie da się obecnie w nowoczesny sposób prowadzić swojej firmy bez informatycznego wsparcia. I chodzi to zarówno o infrastrukturę sieciową, serwery i sprzęt, ale także o odpowiednie oprogramowanie, które będzie obsługiwać wszystkie ważne procesy w firmie. Jednymi z najbardziej istotnych programów, których używa coraz więcej firm, są zintegrowane pakiety do zarządzania przedsiębiorstwem, znane też potocznie jako programy ERP.

CRM

Autor: Wes Schaeffer
Źródło: http://www.flickr.com
Pozwalają one na kompleksową obsługę wszystkich działów w firmie. Podstawą w większości z nich będzie księgowość, logistyka skrzynie transportowe ze sklejki oraz handel, lecz jeżeli jest taka potrzeba, to można wdrożyć także moduł kadrowy czy ewidencję majątkową.

Duża część pakietów ERP może zaoferować także rozwiązania branżowe, specyficzne dla konkretnych firm, a także daje możliwość rozbudowania systemów – rozwiązania SAP dla określonej branży. Często zachodzi bowiem konieczność dostosowania działania niektórych mechanizmów do specyfiki firmy, i wymagane jest, aby dało się takie zmiany wykonać. Dzięki wykorzystaniu systemów ERP można znacznie usprawnić funkcjonowanie firmy, ich ogromną zaletą jest to, że praktycznie wszystkie dane są ze sobą powiązane i informacje raz wprowadzone są od razu widoczne w innych modułach.

Konkurencja na rynku systemów ERP jest duża, zagraniczni i krajowi dostawcy rywalizują na różne sposoby o klienta. Lecz jest taka firma, o której miał okazję słyszeć chyba każdy, kto ma chociaż minimalną orientację na rynku takiego oprogramowania. Mowa tu rzecz jasna jest o firmie SAP, która stała się pionierem na rynku programów ERP i po dziś dzień trzyma czołową pozycję wśród dużych i średnich firm. Zobacz też: o projektowaniu rozwiązań IT.

Oprogramowanie SAP to kilkanaście niezależnych, ale ściśle współpracujących ze sobą modułów, które umożliwiają obsługę poszczególnych działów w firmie. W zależności od potrzeby można wybrać te, które będą skonfigurowane i uruchomione, a resztę można zrezygnować albo przesunąć ich uruchomienie w czasie. SAP proponuje także dużo dodatkowych programów i narzędzi które współpracują z pakietem ERP, na przykład wiele firm decyduje się równocześnie na wdrożenie SAP CRM umożliwiającego sprawne zarządzanie relacjami z klientami.