Spośród sporej ilości języków programowania trzeba zdecydować się na jakiś konkretny. No lecz jakiego rodzaju wybrać?

Jak twierdzą znawcy rynku pracy przyszłe lata należą do programistów. Programista, określany także potoczenie koderem, jest osobą tworzącą programy komputerowe w konkretnym języku programowania. Większość najbardziej profesjonalnych programistów zna kilka języków programowania, lecz specjalizuje się tylko w niektórych. Obecnie mamy wielką ilość takich języków, na jaki zaś korzystnie się zdecydować?

komputery

Autor: Vancouver Film School
Źródło: http://www.flickr.com
Takim językiem programowannia jest vba, czy Visual Basic for Applications. tego rodzaju bardziej uproszczona wersja Visual Basica przeznaczona jest głównie do automatyzacji pracy z dokumentami. Jakiego rodzaju jest różnica między VBA a VB? Omawiany przykład nie umożliwia na tworzenie samodzielnych skompilowanych aplikacji typy EXE. To się bierze stąd, że kod programu stworzonego w VBA jest osiągalny zawsze w dokumencie stworzonym przy pomocy programu, który obsługuje VBA. Program takiego rodzaju wymaga więc specyficznego środowiska, a jest nią zainstalowana na komputerze aplikacja, jaka obsługuje określony dokument.

Aby zrozumieć ten program trzeba spędzić nad nim trochę czasu, najbardziej odpowiedni do nauki jest kurs (kurs negocjacji online) vba. Następnym rodzajem jest język sql, czyli Structured Query Language. Jest to strukturalny język zapytań używany do tworzenia, wymieniania baz danych a także do zamieszczania i pobierania danych z baz danych. To język deklaratywny, czyli decyzje o sposobie przechowywania i pobierania baz danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych. Sql został wymyślony w latach sześćdziesiątych, w firmie IBM. Jest standardem w zakresie komunikacji z serwerami relacyjnymi baz danych. Duża ilość współczesnych systemów relacyjnych baz danych stosuje oprogramowania sql.

programiści

Autor: Stephan Ridgway
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet mawia się potocznie, iż korzystanie z relacyjnych baz danych to korzystanie z sql. Pierwszą firmą, jaka stosowała sql w sposób komercyjny była firma Oracle. tego rodzaju język programowania jest dosyć często stosowany przez wielką ilość rodzimych przedsiębiorstw, a ciągle rekrutuje się profesjonalistów w tej dziedzinie. Jeśli jesteś tym zainteresowany, a nie znasz sql, powinieneś przejść kurs sql, bo dzięki niemu powiększysz swoje szanse na rynku pracy. Mobilizacją będzie to, że aktualnie rzeczywiście programiści są poszukiwani. Chociaż jest bardzo wiele języków programowania, to należy skupić się na jednym z nich, właśnie na przykład na sql i kształcić się regularnie.