Sytuacja na polskim rynku pracy

Rynek pracy bezustannie zmienia się jak w kalejdoskopie. Te zawody na które jeszcze kilka lat temu istniał popyt, teraz nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem. I przeciwnie. Są osoby, których kwalifikacje ”poszły w górę”. Zatrudniający podają do wiadomości, że największe braki przejawiają się w grupie wprawnych pracowników fizycznych, i to różnych branż oraz specjalizacji.

Pomimo wyraźnego spowolnienia w branży budowlanej cały czas istnieją utrudnienia z zatrudnieniem betoniarzy, zbrojarzy czy też operatorów dźwigów lub agencje pracy za granicą spawaczy konstrukcji stalowych. Nadal na stosunkowo szybki angaż będą mogli liczyć wprawni technicy różnych specjalności – technicy budowlani, mechanicy, elektrycy oraz energetycy. Stale mile widzianą grupą pracowników są przedstawiciele handlowi. Specjaliści dostrzegli zmniejszone zapotrzebowanie na kierowników budowy. To skutek niełatwej sytuacji ekonomicznej, jaka ubiegłego roku dała się odczuć mniejszą ilością zamówień w branży budowlanej.
Zobacz też

Praca przed komputerem

Autor: JZO,
Źródło: JZO,

Deficyt wykwalifikowanych kierowców aut dostawczych czy ciężarowych z adekwatnymi do wykonywania zawodu uprawnieniami to także utrapienie pracodawców. Miejmy na uwadze, iż nie bez znaczenia w tym zawodzie są kwestie dyspozycyjności, stan gotowości do podróży zagranicznych, oraz opanowanie innych języków. Kandydatów spełniających owe kryteria nadal wyraźnie brakuje.
Kolejny wpis

Kolejną dziedziną jest informatyka. Tak jak w poprzednich, wśród pracodawców szczególnie pożądani są programiści.
Nadeszły czasy, w których każdy zakład pracy, działalność mając zamiar odnosić sukcesy, musi posiadać wsparcie w postaci systemów czy aplikacji usprawniających zarządzanie. Czytajmy fora, portale poświęcone pracy podając przy tym region w którym chcemy podjąć pracę, np. oferty pracy Skierniewice – bądźmy aktywni.
Dla Europy najważniejszym wzorem w procesie planowania rozwoju rynku pracy są Stany Zjednoczone, w związku z tym wskazane jest przyjrzeć się prognozom mówiącym o tamtejszym rynku pracy. Pomyśleć nad tym co będzie się działo w naszej firmie nie za 3 dni, ale za 3 lata. Jak możemy się przygotować na zmiany podnosząc swoje umiejętności. Musimy myśleć przyszłościowo.
Dalej