Jak znaleźć biuro rachunkowe?

Każdy właściciel firmy staje na początku swojej biznesowej przygody przed pytaniem – jak zarządzać księgowością? W naszym kraju mamy do dyspozycji trzy możliwości: zatrudniamy księgowego, zdajemy się na usługi biura rachunkowego albo (co jest najbardziej czasochłonne) zajmujemy się tym we własnym zakresie. Wybór właściwego rozwiązania jest bardzo ważną kwestią w perspektywie kierowania własnym biznesem.

księgowość

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Co wchodzi w skład pojęcia księgowości w obszarze zarządzania własną firmą? Najprościej rzecz ujmując, księgowość to zbiór działań, których musi dopełnić dany właściciel firmy w obrębie powinności w stosunku do organów państwa. Do tego obszaru zaliczamy rzecz jasna podatki, konieczną dokumentację związaną z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych etc.. Najtańszym sposobem prowadzenia księgowości jest rzecz jasna samodzielne prowadzenie przychodów, rozchodów przy użyciu KPiR. Jest to opcja szczególnie dobra dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Biorąc jednak pod rozwagę tę sprawę, trzeba rozważyć plusy i minusy. Bezsporną zaletą jest brak opłat prowadzenia księgowości, całkowita znajomość finansów swojego biznesu. Niestety, ta droga wymaga od nas wielkiej konsekwencji i systematyczności ale w szczególności – czasu. Należy wspomnieć, iż liczba zobowiązań związanych z samodzielnym prowadzeniem księgowości jest uzależniona od rodzaju jak i specyfiki funkcjonującej działalności. Jeżeli chcielibyśmy natomiast oddelegować te zadania, możemy rozważyć zaangażować księgowego. Jest to jednak zazwyczaj możliwość najdroższa oraz zarezerwowana raczej dla większych firm. W przypadku takiego scenariusza, formalnościami rachunkowymi zajmuje dedykowana osoba, która administruje wszystkimi sprawami powiązanymi z księgowością naszej firmy.

księgowa

Autor: NATO E-3A Component
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem (porównując plusy i minusy) stanowi skorzystanie z usług biura rachunkowego. Przy takiej współpracy całość naszych spraw księgowych jest zarządzana przez odpowiednich zespół. Na dzisiaj jest obecnych sporo firm świadczących takie usługi. Jeżeli szukamy pomocy na obszarze np. Olsztyna z asystą przychodzi nam Internet – należy tylko wpisać frazę “biuro rachunkowe Olsztyn” czy też “usługi księgowe (jeśli poszukujesz biura księgowego w stolicy, sprawdź firmy z lokalizacji warszawa mokotów) Olsztyn” a w rezultacie otrzymamy niemalże pełną listę firm oferujących pomoc w obrębie finansów i rachunkowości – na tej stronie bez problemu uzyskasz podpowiedź.